Mistrz olimpijski też swoje wygrał

Ostatnim z kilkunastu punktów programu 62. Poznańskiego Kongresu Brydżowego był wielki turniej z prestiżowego cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorzy po cichu liczyli na to, że może uda się w nim pobić frekwencyjny rekord z najlepszych czasów kongresu, czyli lat osiemdziesiątych, kiedy w najważniejszym turnieju zagrały 192 pary (aD 1984). Ostatecznie w środę 3 maja 2023 stanęło ich jednak na starcie ciut mniej – 162. Poznańska impreza była piątą z 15 zaplanowanych w tegorocznym cyklu GP. Dotychczasowe liczby startujących wyglądają następująco: 05.03 Żuławy (Warlity Wlk.) – 162 pary, 19.03 Kraków – 182, 16.04 Bydgoszcz – 136, 23.04 Starachowice – 119 par. Generalnie cieszy wzrost średniej liczby uczestników, ale do stanów przedpandemiowych jeszcze pod tym względem nie wróciliśmy.

A w Poznaniu wygrali Jacek Dmowski i Piotr Tuszyński. Tak, tak – ten Tuszyński, mistrz olimpijskich z Seattle 1984. Wyliczenie pozostałych sukcesów żywej legendy polskiego brydża może się zmieścić tylko w… nieskończenie pojemnym internecie, więc kto ciekawy – niech tam sobie sprawdzi. Tutaj odnotujmy, że jego najświeższe zwycięstwo różni się od poprzednich tym, iż jest najważniejszym odniesionym z tym konkretnym partnerem.

– Gramy ze sobą od jakichś siedmiu miesięcy – opowiadał w oczekiwaniu na ceremonię dekoracji medalistów popularny „Tusio”. – To znaczy ja zaproponowałem wspólne występy Jackowi, a on… nie odmówił. W zasadzie z turnieju na turniej mamy lepsze wyniki. Choć akurat podczas tego kongresu ja na początku byłem trochę przymulony, bo przyjechałem prosto z zimowych mistrzostw Europy w Tignes, a mieszkało się tam na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów. Rozumiemy się coraz lepiej, ale wciąż szlifujemy system licytacyjny – na bazie tego, którym Jacek grał ze swoją poprzednią stałą partnerką, Ewą Miszewską. O, teraz będę miał luźniejszy tydzień, to trochę nad nim popracuję.

– Takim graczom, jak Piotr, się nie odmawia – dodał dziesięć lat młodszy od partnera Jacek. – Trudno mówić o jakiejkolwiek jego słabszej stronie. Najsilniejszą moim zdaniem jest rozgrywka. No i to, że błąd przy stole popełnia chyba raz na rok. To nadludzko regularny brydżysta. Ale… raz mu tej regularności zabrakło – nie mógł zagrać we wszystkich dotychczasowych tegorocznych „budimeksach”, więc zdaje się, że po tym naszym pierwszym ważnym wspólnym zwycięstwie liderem klasyfikacji Grand Prix będę sam. Z tym, że grając ten jeden turniej z kim innym, nie uciągnąłem nawet pięćdziesięciu procent.

Dodajmy jeszcze, że poznańska wiktoria mogła im się w ostatniej chwili wymknąć z rąk. Cztery rozdania przed końcem wciąż prowadzili z wydawało się bezpieczną przewagą mniej więcej jednego maksa. No i jeden nietrafiony wist sprawił, że zakończyli całodzienny, 50-rozdaniowy maraton zaledwie pięć… setnych procenta przed Przemysławem Błaszczykiem i Dariuszem Boguckim. Kolarze powiedzieliby: o błysk szprychy. A lekkoatleci, o brązowym medalu, że Sławomir Henclik i Wacław Wejknis zdobyli go rzutem na taśmę.

Wielka poznańska brydżowa majówka dobiegła zatem końca. Jedno z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie sportu odbywających się w naszym kraju przyciągnęło na start blisko 600 osób, które wzięły udział w 14 turniejach. Ciekawe, ilu było takich, którzy wykorzystali te pięć dni na maksa i zagrali we wszystkich? Oczywiście – możliwych do pogodzenia ze względów harmonogramowych, bo przecież nawet mistrzowie świata, Europy czy olimpijscy nie mogą się rozdwoić…

 

 1. Poznański Kongres Brydżowy przebiegał pod honorowym patronatem Prezydenta Poznania.

Partnerami byli Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Sponsorzy to Aquanet, Enea, MTP Group i SMM Legal.

Patronat medialny objęły Radio Poznań, TVP Poznań i „Głos Wielkopolski”.

Za organizację (wzorową!) odpowiadali działacze z Wielkopolskiego Związku Brydża Sportowego i Poznańskiego Klubu Brydżowego.

Komplet wyników, galerie zdjęć i wszelkie informacje można znaleźć na zbudowanej specjalnie na imprezę stronie internetowej: www.kongrespoznanski.pl.

WYNIKI 5. dnia

Turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa MTP (162 pary, 50 rozdań):

 1. Jacek Dmowski / Piotr Tuszyński (Autostrada Eksploatacja & 2S Media Warszawa

Zimmermann AZS UW Warszawa) 62,48%

 1. Przemysław Błaszczyk / Dariusz Bogucki (Laser DeLux Łódź / GTB Andrzejki Gdańsk) 62,43
 2. Sławomir Henclik / Wacław Wejknis (GTB Andrzejki Gdańsk) 62,12
 3. Jarosław Cieślak / Dominik Filipowicz (Goldbeck Comfort S.A. AZS Wratislavia IV) 60,55
 4. Maciej Dorabiała / Jacek Wojnarowicz (KS AZS Wratislavia VI) 60,42
 5. Jan Pędziński / Marcin Pędziński (Dąbrówka VII LO Poznań) 60,21
 6. Adam Krysa / Jakub Patreuha (Sfora CKiS Skawina / Magma KS AZS Wratislavia) 59,78
 7. Jacek Grzelczak / Piotr Kazub GER (PKB Petrolan Radomsko / Singleton Łódź) 58,91
 8. Rafał Gardzielewski / Ryszard Sakowicz (Synergia Lublin) 58,72
 9. Jan Borychowski / Bogdan Świątek (Park Tenisowy Poznań) 58,57
 10. Krzysztof Buras / Piotr Lutostański (Odmet Fundacja Bridge24.pl Warszawa) 58,55
 11. Krzysztof Kujawa / Tomasz Modrzejewski (TB Silesia I Gliwice / OSiR Dworek Króla Stanisława Lidzbark Warm.) 58,53
 12. Ewa Miszewska / Sławomir Zawiślak (Elektromontaż Joker Rzeszów / TB Silesia I Gliwice) 58,16
 13. Grażyna Busse / Piotr Busse (Fiori Gifts Szczecinek) 57,91
 14. Paulina Klimentowska / Robert Stoliński (Taka sobie drużyna brydżowa Warszawa / PKB Petrolan Radomsko) 57,84
 15. Remigiusz Kaźmierczak / Janusz Kościelny (Strachota AZS Wratislavia / Park Tenisowy Poznań) 56,79
 16. Jerzy Nowak / Tomasz Wasilewski (PKB KART-El Gorzów Wlkp.) 56,61
 17. Aleksandra Górska / Piotr Tuczyński (Dąbrówka Joker Poznań / Dąbrówka Naukabrydza.pl Poznań) 56,54
 18. Patryk Patreuha / Zdzisław Patreuha (Magma KS AZS Wratislavia / BKB I Bolesławiec) 56,43
 19. Grzegorz Narkiewicz / Wojciech Strzemecki (Odmet Fundacja Bridge24.pl Warszawa / Dr Smile Starachowice) 56,28

 

KLASYFIKACJE KONGRESOWE

Generalna: 1. Krzysztof Buras – 796 pkt., 2. Patryk Patreuha – 748, 3. Tomasz Wasilewski 709, 4-5. Grażyna Busse i Piotr Busse – po 703, 6-7. Jan Pędziński i Marcin Pędziński – po 701, 8. Adam Krysa – 679, 9. Stanisław Gołębiowski (Magma KS AZS Wratislavia) 10. Jerzy Nowak – 655 pkt. Sklasyfikowano 497 osób.

Zawodnicy z Wielkopolski: 1. Tomasz Wasilewski, 2-3. Jan Pędziński i Marcin Pędziński, 4. Jerzy Nowak, 5. Sławomir Piechocki (UKB Kleks Szamotuły) – 652 pkt., 6-7. Jacek Leśniczak i Jacek Zalewski – po 630, 8-9. Stanisław Janik (wszyscy PKB KART-El Gorzów Wlkp.) i Maciej Sobieralski (UKB Kleks Szamotuły) – po 587, 10. Przemysław Maliszewski (KS KM Import Jagiellonka Piła) – 577 pkt. Sklasyfikowano 177 osób.

Amatorzy: 1-2. Teresa Dutkiewicz i Roman Krenz – po 142 pkt., 3-4. Zofia Konieczny i Jakub Kierepka – po 137,. 5. Kinga Lesińska – 135 pkt. Sklasyfikowano 49 osób.

Uczestnicy Młodzieżowych Mistrzostw Wielkopolski U-20: 1-2. Stanisław Heimrath i Antoni Krawiecki – po 74 pkt., 3-4. Jadwiga Stężała i Franciszek Stężała – po 60, 5-6. Maksymilian Kaniut i Jakub Kierepka – po 51 pkt. Sklasyfikowano 47 osób.

Wokół podium turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa MTP – od lewej: prezes Wielkopolskiego ZBS Przemysław Maliszewski, Przemysław Błaszczyk, Dariusz Bogucki, Piotr Tuszyński, Jacek Dmowski, Wacław Wejknis, główny organizator poznańskiego kongresu Piotr Cieśliński i Sławomir Henclik.

Powiązane artykuły

Zapisz się na newsletter, tej

Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami dotyczącymi 62. Poznańskiego Kongresu Brydżowego.