Ostatnim z kilkunastu punktów programu 62. Poznańskiego Kongresu Brydżowego był wielki turniej z prestiżowego cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorzy po cichu liczyli na to, że może uda się w nim pobić frekwencyjny rekord z najlepszych czasów kongresu, czyli lat osiemdziesiątych, kiedy w najważniejszym turnieju zagrały 192 pary (aD 1984). Ostatecznie w środę 3 maja 2023 stanęło ich jednak na starcie ciut mniej – 162. Poznańska impreza była piątą z 15 zaplanowanych w tegorocznym cyklu GP. Dotychczasowe liczby startujących wyglądają następująco: 05.03 Żuławy (Warlity Wlk.) – 162 pary, 19.03 Kraków – 182, 16.04 Bydgoszcz – 136, 23.04 Starachowice – 119 par. Generalnie cieszy wzrost średniej liczby uczestników, ale do stanów przedpandemiowych jeszcze pod tym względem nie wróciliśmy.
A w Poznaniu wygrali Jacek Dmowski i Piotr Tuszyński. Tak, tak – ten Tuszyński, mistrz olimpijskich z Seattle 1984. Wyliczenie pozostałych sukcesów żywej legendy polskiego brydża może się zmieścić tylko w… nieskończenie pojemnym internecie, więc kto ciekawy – niech tam sobie sprawdzi. Tutaj odnotujmy, że jego najświeższe zwycięstwo różni się od poprzednich tym, iż jest najważniejszym odniesionym z tym konkretnym partnerem.
– Gramy ze sobą od jakichś siedmiu miesięcy – opowiadał w oczekiwaniu na ceremonię dekoracji medalistów popularny „Tusio”. – To znaczy ja zaproponowałem wspólne występy Jackowi, a on… nie odmówił. W zasadzie z turnieju na turniej mamy lepsze wyniki. Choć akurat podczas tego kongresu ja na początku byłem trochę przymulony, bo przyjechałem prosto z zimowych mistrzostw Europy w Tignes, a mieszkało się tam na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów. Rozumiemy się coraz lepiej, ale wciąż szlifujemy system licytacyjny – na bazie tego, którym Jacek grał ze swoją poprzednią stałą partnerką, Ewą Miszewską. O, teraz będę miał luźniejszy tydzień, to trochę nad nim popracuję.
– Takim graczom, jak Piotr, się nie odmawia – dodał dziesięć lat młodszy od partnera Jacek. – Trudno mówić o jakiejkolwiek jego słabszej stronie. Najsilniejszą moim zdaniem jest rozgrywka. No i to, że błąd przy stole popełnia chyba raz na rok. To nadludzko regularny brydżysta. Ale… raz mu tej regularności zabrakło – nie mógł zagrać we wszystkich dotychczasowych tegorocznych „budimeksach”, więc zdaje się, że po tym naszym pierwszym ważnym wspólnym zwycięstwie liderem klasyfikacji Grand Prix będę sam. Z tym, że grając ten jeden turniej z kim innym, nie uciągnąłem nawet pięćdziesięciu procent.
Dodajmy jeszcze, że poznańska wiktoria mogła im się w ostatniej chwili wymknąć z rąk. Cztery rozdania przed końcem wciąż prowadzili z wydawało się bezpieczną przewagą mniej więcej jednego maksa. No i jeden nietrafiony wist sprawił, że zakończyli całodzienny, 50-rozdaniowy maraton zaledwie pięć… setnych procenta przed Przemysławem Błaszczykiem i Dariuszem Boguckim. Kolarze powiedzieliby: o błysk szprychy. A lekkoatleci, o brązowym medalu, że Sławomir Henclik i Wacław Wejknis zdobyli go rzutem na taśmę.
Wielka poznańska brydżowa majówka dobiegła zatem końca. Jedno z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie sportu odbywających się w naszym kraju przyciągnęło na start blisko 600 osób, które wzięły udział w 14 turniejach. Ciekawe, ilu było takich, którzy wykorzystali te pięć dni na maksa i zagrali we wszystkich? Oczywiście – możliwych do pogodzenia ze względów harmonogramowych, bo przecież nawet mistrzowie świata, Europy czy olimpijscy nie mogą się rozdwoić…
- Poznański Kongres Brydżowy przebiegał pod honorowym patronatem Prezydenta Poznania.
Partnerami byli Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Sponsorzy to Aquanet, Enea, MTP Group i SMM Legal.
Patronat medialny objęły Radio Poznań, TVP Poznań i „Głos Wielkopolski”.
Za organizację (wzorową!) odpowiadali działacze z Wielkopolskiego Związku Brydża Sportowego i Poznańskiego Klubu Brydżowego.
Komplet wyników, galerie zdjęć i wszelkie informacje można znaleźć na zbudowanej specjalnie na imprezę stronie internetowej: www.kongrespoznanski.pl.
WYNIKI 5. dnia
Turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa MTP (162 pary, 50 rozdań):
- Jacek Dmowski / Piotr Tuszyński (Autostrada Eksploatacja & 2S Media Warszawa
Zimmermann AZS UW Warszawa) 62,48%
- Przemysław Błaszczyk / Dariusz Bogucki (Laser DeLux Łódź / GTB Andrzejki Gdańsk) 62,43
- Sławomir Henclik / Wacław Wejknis (GTB Andrzejki Gdańsk) 62,12
- Jarosław Cieślak / Dominik Filipowicz (Goldbeck Comfort S.A. AZS Wratislavia IV) 60,55
- Maciej Dorabiała / Jacek Wojnarowicz (KS AZS Wratislavia VI) 60,42
- Jan Pędziński / Marcin Pędziński (Dąbrówka VII LO Poznań) 60,21
- Adam Krysa / Jakub Patreuha (Sfora CKiS Skawina / Magma KS AZS Wratislavia) 59,78
- Jacek Grzelczak / Piotr Kazub GER (PKB Petrolan Radomsko / Singleton Łódź) 58,91
- Rafał Gardzielewski / Ryszard Sakowicz (Synergia Lublin) 58,72
- Jan Borychowski / Bogdan Świątek (Park Tenisowy Poznań) 58,57
- Krzysztof Buras / Piotr Lutostański (Odmet Fundacja Bridge24.pl Warszawa) 58,55
- Krzysztof Kujawa / Tomasz Modrzejewski (TB Silesia I Gliwice / OSiR Dworek Króla Stanisława Lidzbark Warm.) 58,53
- Ewa Miszewska / Sławomir Zawiślak (Elektromontaż Joker Rzeszów / TB Silesia I Gliwice) 58,16
- Grażyna Busse / Piotr Busse (Fiori Gifts Szczecinek) 57,91
- Paulina Klimentowska / Robert Stoliński (Taka sobie drużyna brydżowa Warszawa / PKB Petrolan Radomsko) 57,84
- Remigiusz Kaźmierczak / Janusz Kościelny (Strachota AZS Wratislavia / Park Tenisowy Poznań) 56,79
- Jerzy Nowak / Tomasz Wasilewski (PKB KART-El Gorzów Wlkp.) 56,61
- Aleksandra Górska / Piotr Tuczyński (Dąbrówka Joker Poznań / Dąbrówka Naukabrydza.pl Poznań) 56,54
- Patryk Patreuha / Zdzisław Patreuha (Magma KS AZS Wratislavia / BKB I Bolesławiec) 56,43
- Grzegorz Narkiewicz / Wojciech Strzemecki (Odmet Fundacja Bridge24.pl Warszawa / Dr Smile Starachowice) 56,28
KLASYFIKACJE KONGRESOWE
Generalna: 1. Krzysztof Buras – 796 pkt., 2. Patryk Patreuha – 748, 3. Tomasz Wasilewski 709, 4-5. Grażyna Busse i Piotr Busse – po 703, 6-7. Jan Pędziński i Marcin Pędziński – po 701, 8. Adam Krysa – 679, 9. Stanisław Gołębiowski (Magma KS AZS Wratislavia) 10. Jerzy Nowak – 655 pkt. Sklasyfikowano 497 osób.
Zawodnicy z Wielkopolski: 1. Tomasz Wasilewski, 2-3. Jan Pędziński i Marcin Pędziński, 4. Jerzy Nowak, 5. Sławomir Piechocki (UKB Kleks Szamotuły) – 652 pkt., 6-7. Jacek Leśniczak i Jacek Zalewski – po 630, 8-9. Stanisław Janik (wszyscy PKB KART-El Gorzów Wlkp.) i Maciej Sobieralski (UKB Kleks Szamotuły) – po 587, 10. Przemysław Maliszewski (KS KM Import Jagiellonka Piła) – 577 pkt. Sklasyfikowano 177 osób.
Amatorzy: 1-2. Teresa Dutkiewicz i Roman Krenz – po 142 pkt., 3-4. Zofia Konieczny i Jakub Kierepka – po 137,. 5. Kinga Lesińska – 135 pkt. Sklasyfikowano 49 osób.
Uczestnicy Młodzieżowych Mistrzostw Wielkopolski U-20: 1-2. Stanisław Heimrath i Antoni Krawiecki – po 74 pkt., 3-4. Jadwiga Stężała i Franciszek Stężała – po 60, 5-6. Maksymilian Kaniut i Jakub Kierepka – po 51 pkt. Sklasyfikowano 47 osób.

Wokół podium turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023 o Puchar Prezesa MTP – od lewej: prezes Wielkopolskiego ZBS Przemysław Maliszewski, Przemysław Błaszczyk, Dariusz Bogucki, Piotr Tuszyński, Jacek Dmowski, Wacław Wejknis, główny organizator poznańskiego kongresu Piotr Cieśliński i Sławomir Henclik.