Historia

Historia Turnieju rozpoczyna się w 1960 roku. Od tej pory spotykamy się na corocznych rozgrywkach. Poniżej prezentujemy wyniki począwszy od 2008 roku oraz listę Laureatów Kongresu od 1960 roku.

Historia

Dobrym zwyczajem działaczy sportowych Poznania było organizowanie w okresie Międzynarodowych Targów Poznańskich licznych, ciekawych imprez. W ten sposób liczni goście targowi mogli po obejrzeniu ekspozycji targowych znaleźć chwilę wytchnienia na trybunach obiektów sportowych.

Pod koniec lat pięćdziesiątych w czerwcu w Poznaniu odbywały się imprezy tenisowe, żeglarskie, motorowodne, balonowe i kolarskie. Poznańscy brydżyści nie chcieli być gorsi i 25 maja 1960 r. w „Gazecie Poznańskiej” ukazało się następujące ogłoszenie:
Włączając się do imprez sportowych organizowanych z okazji MTP, ZO PZBS w Poznaniu, organizuje w dniu 26 czerwca br. Ogólnopolski Turniej Par w obsadzie międzynarodowej o Puchar Dyrekcji MTP. Zachęcamy do udziału w tej niecodziennej imprezie wszystkich brydżystów. Na listę ofiarodawców nagród wpisały się:

  • Centrala Win Importowanych,
  • Spółdzielnia Zegarmistrzowska – Plac Wolności,
  • MHD – Artykuły Gospodarstwa Domowego,
  • Delikatesy.

Zgłoszenia przyjmuje sekretariat ZO PZBS w Poznaniu, Płac Wolności 5, Klub ZNP. Turniej odbędzie się w kawiarni Klubu H.Cegielski ul. Dzierżyńskiego 219, początek o 9:30.

W przeddzień turnieju odbył się finał Mistrzostw Polski Par. Spowodowało to przyjazd do Poznania najlepszych polskich brydżystów. Zasada ta obowiązywała do 1963 r. Od następnego roku do programu turnieju włączono turniej teamów, a w 1968 r. turniej indywidualny.

Rosnąca frekwencja zmusiła organizatorów do szukania nowego, znacznie większego miejsca rozgrywek. W ten sposób turniej przeprowadził się do zabytkowych pomieszczeń Zamku – Pałacu Kultury. Jednak i ta lokalizacja po rekordowym 1984 r. (192 par) okazała się niewystarczająca. Organizatorzy zdecydowali się na najbardziej reprezentacyjny sportowy obiekt Poznania Halę Widowiskowo – Sportową „Arena”, gwarantujący bardzo duży komfort gry.

Pod koniec lat osiemdziesiątych gwałtownie zaczęła maleć liczba uczestników, co spowodowało bardzo poważny deficyt finansowy i w konsekwencji odwołanie turnieju w 1988 r. oraz przeprowadzenie turnieju w 1990 r, w Gnieźnie.

Po krótkim regresie organizacyjnym od 1995 r. nasz turniej zaczął być przeprowadzany w nowych i przestronnych pomieszczeniach Centrum Kongresowego Instytutu Ochrony Roślin. Warunki gry ( sale gier, obsługa sędziowska, hotel, restauracja ) nie odbiegają od standardów obowiązujących na renomowanych turniejach we Francji czy Włoszech.

Turnieje

1960

Ryszard MICHAELI – Jerzy WOŁOSEWICZ

1961

Mieczysław SIKORSKI – Sylwester TARASIUK

1962

Stanisław BITNER – Janusz C.NOWAK

1963

Tadeusz GAŁĄZKA – Jerzy STACHOWICZ

1964

Roman PETRI – Jerzy STACHOWICZ

1965

Jan JESKE – Jerzy MARCINIAK

1966

Edward BANASIŃSKI – Jacek NIEŻYCHOWSKI

1967

Grzegorz BAJKO – Konrad GAŁKA

1968

Stanisław BITNER – Krzysztof LISICKI

Template is not defined.
Template is not defined.

Zapisz się na newsletter, tej

Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami dotyczącymi 62. Poznańskiego Kongresu Brydżowego.